Menu

 RESULTS FOR REVOLVE24, THE BEND, ADELAIDE, 2018

Well done to everyone that participated in our Endurance Cycling Challenges at The Bend, Adelaide, on 13/14 January 2018! 

We congratulate everyone that entered our Challenges with such spirit!  We recognise all the efforts made by all our riders as well as those that made the podium!

Podium results are as follows:

24 HOUR CHALLENGE:

CATEGORY POSITION RIDER / TEAM LAPS DISTANCE KM
Female Soloist 1 Sabine Bird 177 603.57
Female Soloist 2 Olga Saboureau 58 197.78
Male Soloist 1 Timother Decker 238 811.58
Male Soloist 2 Andrew McDermott 227 774.07
Male Soloist 3 Joel Nicholson 205 699.05
Female Duo 1 Short Arses 153 521.73
Female Team of 4 1 The Veloroos 227 774.07
Male/Mixed Team of 4 1 MT Beers 220 750.20
Female Team of 6 1 Cycling Shrikes 192 654.72
Male/Mixed Team of 6 1 Notables 231 787.71
Male/Mixed Team of 8 1 SA Motorcycles 241 821.81

12 HOUR CHALLENGE:

CATEGORY POSITION RIDER / TEAM LAPS DISTANCE KM
Male Soloist 1 Nathan Krake 91 310.31
Male Soloist 2 Ray Main 87 296.67
Male Soloist 3 Brenton Thain 85 289.85
Female Duo 1 Team Song and Dance 85 289.85
Male/Mixed Team of 4 1 Team Invictus Games 3 113 385.33
Male/Mixed Team of 4 2 Team Invictus Games 1 112 381.92
Male/Mixed Teamof 4 3 Team Invictus Games 2 111 378.51

6 HOUR CHALLENGE:

CATEGORY POSITION RIDER / TEAM LAPS DISTANCE KM
Female Soloist 1 Diane Elfleet 30 102.3
Male Soloist 1 Craig Roemer 63 214.83
Male Soloist 2 Karl Wittman 56 190.96
Male Soloist 3 David Harkins 49 167.09
Male/Mixed Duo 1 WeR1 63 214.83
Male/Mixed Duo 2 Tryharder Roadies 59 201.19
Male/Mixed Duo 3 Pilatus 55 187.55

FASTEST LAPS:

CATEGORY RIDER TIME
Male fastest lap - first place Lachlan Glasspool 4:20
Male fastest lap - second place David Parsons 4:54
Female fastest lap - first place Julie-Anne Hazlett 5:19
Female fastest lap - second place Di Jones 5:20

REVOLVE24 APP - GRID QUALIFYING POSITIONS:

GRID POSITION RIDER / TEAM
1 Davin Hardin
2 Shane Goldberg
3 Sabine Bird
4 Nate Besh
5 Joel Nicholson
6 Andrew McDermott
7 David Bills
8 David Ellison
9 James Thornton
10 Team Confetti
11 Team Cycling Shrikes 2
12 Dillon Phillips
13 Tavis Baker
14 Jai Wain
15 Olga Saboureau
16 Tom Cullum
17 Anthony Elder
18 Team Ride As One
19 Team Cycling Shrikes 1
20 Team Coorong

Individual and Team results not shown above are available by clicking on the image below and searching by name or number:

Share menu

Share